Směrový oblouk
Last updated
Last updated
Směrový oblouk lze v RWT definovat dvěma základními způsoby. A to jako OBLOUK Z TRASY v případě, že geometrii oblouku už máme v trase hotovou. Nebo jako VYTVOŘIT OBLOUK v případě, že máme pouze tečnový polygon.
Po spuštění příkazu klikněte na směrový oblouk železniční trasy. Otevře se dialogové okno pro zadání parametrů k oblouku. Hodnoty zjištěné z trasy jako poloměr oblouku a druh, délka a odsazení přechodnic nelze měnit. Jsou v dialogu uvedeny v šedých needitovatelných polích. Hodnoty v bílých polích může uživatel nastavit dle potřeby. Jedná se o tyto parametry:
Základní rychlost slouží k výpočtu převýšení a strmostí vzestupnice a sestupnice. Tlačítkem Další rychlosti otevřete menu s možností zadat 2. rychlost, 3. rychlost, 4. rychlost a stávající rychlost a nákladní rychlost. Tyto další rychlosti budou uvedeny v popisku oblouku a použijí se pro výpočet nedostatku převýšení, zrychlení a strmostí.
Výchozím typem převýšení je Deqv (teoretické převýšení) vypočítané pro stanovanou základní rychlost a poloměr oblouku. Dalšími typy jsou DN1 (doporučené převýšení pro V < 120 km/h), DN2 (doporučené převýšení pro 120 km/h < V < 160 km/h) a DN3 (doporučené převýšení pro 160 km/h < V < 200 km/h). Typ Jiné je vhodný při zadání vlastní hodnoty převýšení. Typ Bez je vhodný pro oblouk bez převýšení.
Nedostatek převýšení je vypočítán jako rozdíl mezi teoretickým převýšením Deq a skutečným převýšením.
Zrychlení udává hodnotu nevyrovnaného bočního zrychlení a je vypočítána podle nedostatku případně přebytku převýšení.
Ve výchozím stavu je na začátku i konci oblouku uvažováno s nulovým převýšením. Pro nastavení jiné než nulové hodnoty použijte pole Počáteční převýšení a Koncové převýšení.
Určují průběh vzestupnic na vstupní a výstupní přechodnici oblouku. Jsou vždy definovány jako lineární (přímkové) vzestupnice.
Při výpočtech a posouzení návrhu vzestupnic se pracuje se Strmostí a Délkou vzestupnice. Strmost lze chápat jako hodnotu n z následujícího obrázku. Výchozí hodnota strmosti je nastavena na desetinásobek základní rychlosti (10*V). K této strmosti je dopočítána potřebná délka vzestupnice. Pomocí tlačítka =Lk lze délku vzestupnice nastavit na délku přechodnice. Tím dojde k přepočítání strmosti na novou hodnotu.
Aby byla strmost vyhovující, musí být splněny 2 podmínky. Hodnota strmosti n musí být větší než 6*V a současně větší než 500.
Stav částečně vyhovující nastane v okamžiku, kdy je hodnota strmosti n > 6*V a současně 400 > n > 500.
Pokud není splněna jedna nebo obě tyto podmínky, pak je strmost nevyhovující.
Umístění vzestupnice je ve výchozím stavu před obloukem, tedy v bodě ZO (resp KO), a vzestupnice směřuje do přechodnice. Alternativně lze zvolit umístění počátku nebo konce vzestupnice do konkrétního staničení.
Po spuštění příkazu se otevře dialogové okno s parametry pro vytvoření směrového oblouku. Uživatel nastavuje veškeré hodnoty pro geometrii oblouku jako jsou tečny, přechodnice, poloměr. Dialog umožňuje vytvářet různé druhy oblouků jako přechodnicový oblouk, točku nebo oblouk s mezilehlou přechodnicí. Nastavení rychlostí, převýšení a vzestupnic je totožné jako u příkazu Oblouk z trasy (viz předchozí odstavec).
Tlačítko Vyberte spustí výběr tečny v modelovém prostoru. Tlačítkem Délka lze následně upravit délku tečny daného směrového oblouku. Při změně délky tečny je uživatel na příkazovém řádku vyzván, aby zvolil, zda bude přepočítána buď délka přechodnice nebo poloměr oblouku. Pomocí počátečního a koncového převýšení lze nastavit hodnotu převýšení před a za obloukem.
Poloměr směrového oblouku může uživatel zadat numericky nebo výběrem v modelovém prostoru. Základní a další rychlosti jsou definovány stejným způsobem jako v příkazu Oblouk z trasy.
Symetrický motiv automaticky nastaví 2. přechodnici a 2. vzestupnici na stejné hodnoty, které byly zadány pro 1. přechodnici a 1. vzestupnici.
Přechodnicový motiv vytvoří směrový oblouk bez kružnicové části, pouze s přechodnicemi.
Točka vytvoří směrový oblouk pro vrcholový úhel > 180°.
Určují geometrii vstupní a výstupní přechodnice. Typ přechodnice je vždy klotoida. Délka přechodnice může být rovna délce vzestupnice (volba =Ld), potom budou automaticky upravovány hodnoty délky a strmosti u vzestupnice. Nebo může být délka přechodnice různá od délky vzestupnice (volba /=Ld), potom se vzestupnice nastaví nezávisle na přechodnici. Výběr délky přechodnice bez vytvoří prostý kružnicový oblouk.
Pro vytvoření směrového motivu přechodnice - oblouk - přechodnice - oblouk - přechodnice slouží nástroj mezilehlé přechodnice. Nejdříve spusťte příkaz Zadat POPOP. V novém dialogovém okně zadejte požadované parametry, kde V = základní rychlost, R = poloměr, D = převýšení, Lk = délka přechodnice, Ld = délka vzestupnice. Klikněte na tlačítko Ověřit, které spustí výpočet daného zadání. Pokud existuje řešení, potvrďte jej tlačítkem Uložit. Po zadání POPOP dokončete tvorbu oblouku tlačítkem Vytvořit POPOP.
Pro vytvoření plovoucího oblouku (např. trasa končí obloukem a neexistuje výstupní tečna) je možné nahradit výběr druhého tečného prvku nastavením celkové délky oblouku a jeho orientací. Tlačítkem Vytvořit plovoucí oblouk pak dokončit tvorbu oblouku.